Gloria Bistrita – Rapid 3-2 / Rapidul, in genunchi la Bistrita

Giulestenii au deschis scorul in minutul 25, prin Mihai Roman, care a punctat cu un sut de senzatie, expediat de la peste 30 de metri. Gazdele au restabilit egalitatea sase minute mai tarziu, prin Cavalli, iar scorul pauzei a fost 1-1. Acelasi Cavalli a realizat „dubla” in minutul 65, iar Herea a facut 2-2 dintr-o pozitie suspecta de offside (’71). Antrenorul rapidist Marius Sumudica a epuizat toate cele trei schimbari inca din minutul 60, iar „alb-visiniii” aveau sa regrete acest lucru la eliminarea lui Danut Coman (’78). Goalkeeper-ul oaspetilor l-a faultat clar in careu pe Cavalli, in postura de ultim aparator, iar „centralul” Unimatan i-a aratat direct cartonasul rosu, trimitandu-l la cabine. Mijlocasul Mihai Roman i-a luat locul in poarta si Bajenaru nu a avut probleme sa il invinga din penalty-ul rezultat, facand 3-2. Giulestenii, aflati in inferioritate numerica, au mai incercat doar atacuri haotice, cu mingi aruncate lung in fata, dar apararea Gloriei a facut fata palidelor incercari ale bucurestenilor. Doar Frunza a mai avut o sansa pe final, dar a trimis peste, din centrul careului. Elevii fostului rapidist Nicolae Manea puteau chiar sa isi mareasca avantajul, insa portarul de conjunctura al Rapidului a avut cateva interventii nesigure, dar utile si a pastrat tabela la 3-2.

Rapidul ramane pe locul al saselea in clasament, cu 34 de puncte, insa ar putea fi depasiti, daca Dinamo va obtine minimum o remiza duminica, pe teren propriu, in fata nou-promovatei FCM Targu Mures.

Gloria: Albut – Tudose, Szukala, Corallo, Cafasso – Marginean, Anton, Achim, Bajenaru, Petre – Cavalli;
Antrenor: Nicolae Manea

Rapid: Coman – Vidanov, Antonio, Glauber, Bozovici – Roman, Grigore, Grigorie, Cesinha – Herea, Sburlea.
Antrenor: Marius Sumudica