"Poli" Timisoara – Universitatea Craiova 4-0 / "Stiinta", devastata in Banat

Golurile au fost marcate de Ianis Zicu (’36), Lukas Magera (’40, ’55) si Dorin Goga (’90+1), iar echipa lui Dusan Uhrin junior – neinvinsa in acest sezon – ramane pe locul al doilea in clasament si se apropie la doua puncte de liderul Otelul Galati.

„Violetii” au facut spectacol in fata propriilor suporteri, care au format cozi imense la intrarea in stadion, pentru a vedea confruntarea cu oltenii. „Poli” a dominat meciul si a deschis scorul prin Zicu, in minutul 36, cand machidonul a punctat din apropiere, la o minge balbaita de „juveti” dupa un corner executat de Alexandru Bourceanu. Fotbalistul adus in toamna de la Dinamo a ajuns la cota 13 in clasamentul golgeterilor Ligii I si l-a egalat pe fostul stelist Bogdan Stancu, care a plecat la Galatasaray Istanbul in luna ianuarie. Lukas Magera a dus scorul la 2-0 in minutul 40, cand a deviat cu calcaiul o minge sutata de Alexa, din interiorul careului.

Dupa pauza, Magera a realizat „dubla” (’55) si banatenii au continuat sa defileze in fata „alb-albastrilor”, ratand o sumedenie de alte oportunitati de a inscrie. Dorin Goga a inchis tabela in prelungiri, cand a punctat cu un sut la vinclu, iar Timisoara a castigat clar, scor 4-0.

Echipe:

Timisoara: Pantilimon – Helder, Cisovski, Ghionea, Sepsi – Goga, Alexa, Bourceanu, Zicu (’90 Ignjatjevic) – Magera (’88 Nikolic), Axente (77 Ricketts);
Antrenor: Dusan Uhrin junior;

Craiova: Lung – Dananae, Zoro, Lopes (’46 Gangioveanu), Busu – Prepelita, Stoica, Ologu (’62 Subotici), Lopez – Florin Costea (’72 Stoianof), Mihai Costea;
Antrenor: Nicolo Napoli.