Spania si Slovenia, primele echipe calificate in semifinale la Eurobasket 2017

Echipele Spaniei, campioana en titre, si Sloveniei s-au calificat, marți, in semifinalele Campionatului European de baschet masculin – Eurobasket 2017 si vor fi adversare in penultimul act al competiției gazduite de Istanbul.

Spania a reusit a zecea sa calificare consecutiva in semifinalele intrecerii europene, dupa 84-72 cu Germania, in sferturi. ”La Roja” are trei medalii de aur, in 2009, 2011 si 2015, precum si alte sase medalii.

Marc Gasol (32 ani), pivotul formației Memphis Grizzlies, a fost cel mai bun jucator al invingatorilor, cu 28 de puncte, 10 recuperari si 4 pase decisive.

Fratele sau mai mare, Pau Gasol, a contribuit si el cu 19 puncte.

Din echipa Germaniei s-au remarcat Dennis Schroeder, cu 27 puncte, si Daniel Theis, 15 puncte.

Slovenia a intrecut in alt meci din sferturi formația Letoniei, cu scorul de 103-97.

Slovenul Luka Doncic (18 ani) si letonul Kristaps Porzingis (22 ani) au facut dovada talentului lor, balticul reusind nu mai puțin de 34 de puncte, in timp ce Doncic a adunat 27 de puncte. Goran Dragic a reusit si el 26 de puncte importante in economia partidei.

Slovenia nu a cucerit nicio medalie la Campionatul European, avand cel mai bun rezultat un loc patru in 2009.

Miercuri se vor disputa celelalte doua sferturi de finala, Italia — Serbia si Rusia — Grecia.