S-au tras la sorti grupele Europa League! FCSB, din nou norocoasa! Cu cine vor juca ros-albastrii

UPDATE / FCSB si-a aflat adversarele din cadrul grupelor Europa League! 

Potrivit tragerii la sorti de la Monaco, singura echipa romaneasca ramasa intr-o competitie europeana face parte din grupa G si va juca impotriva echipelor Viktoria Plzen, Hapoel Beer-Sheva si Lugano.

Sortii au decis componenta grupelor dupa cum urmeaza:

Grupa A: Villarreal, Maccabi Tel Aviv, Astana, Slavia Praga

Grupa B: Dinamo Kiev, Young Boys Berna, Partizan, Skenderbeu

Grupa C: Braga, Ludogorets, Hoffenheim, Instanbul

Grupa D: AC Milan, Austria Viena, Rijeka, AEK Atena

Grupa E: Olympique Lyon, Everton, Atalanta, Apollon

Grupa F:  FC Copenhaga, Lokomotiv Moscova, Sheriff Tiraspol, Zlin

Grupa G: Viktoria Plzen, FCSB, Hapoel Beer-Sheva, Lugano

Grupa H: Arsenal, BATE Borisov, Koln, Steaua Roşie

Grupa I: Salzburg, Marseille, Guimaraes, Konyaspor

Grupa J: Athletic Bilbao, Hertha, Zorya, Ostersunds

Grupa K: Lazio, Nice, Zulte-Waregem, Vitesse

Grupa L: Zenit, Sociedad, Rosenborg, Vardar


Tragerea la sorti a grupelor Europa League va avea loc vineri, in jurul orei 14:00, cand vom afla adversarele singurei echipe romanesti ramase intr-o competitie europeana, FCSB.

Ros-albastrii se afla in urna a doua si pot da peste adversari precum AC Milan, Lyon, Arsenal sau Lazio, meciurile urmand sa se dispute in perioada 14 septembrie – 7 decembrie.

FCSB s-a calificat in grupele Europa League dupa ce a fost eliminata din play-off-ul Ligii Campionilor de catre Sporting Clube de Portugal si va evita echipe precum Everton, Marseille sau Ludogoret.

Urna 1: Zenit (Rusia), Arsenal (Anglia), Lyon (Franţa), Dinamo Kiev (Ucraina), Villarreal (Spania), Athletic Club (Spania), Lazio (Italia), AC Milan (Italia), Viktoria Plzeň (Cehia), Salzburg (Austria), FC Copenhaga (Danemarca), Sporting Braga (Portugalia).

Urna 2: Ludogoreţ Razgrad (Bulgaria), BATE Borisov (Belarus), Everton (Anglia), Young Boys (Elveţia), Marseille (Franţa), Real Sociedad (Spania), Maccabi Tel-Aviv (Israel), Lokomotiv Moskva (Rusia), Austria Viena (Austria), Hertha Berlin (Germania), Nice (Franţa).

Urna 3: Astana (Kazahstan), Partizan (Serbia), Hoffenheim (Germania), Köln (Germania), Rijeka (Croaţia), Vitória Guimarães (Portugalia)
Atalanta (Italia), Zulte Waregem (Belgia), Zoria Lugansk (Ucraina), Rosenborg (Norvegia), Şerif Tiraspol (Moldova), Hapoel Beer-Sheva (Israel).

Urna 4: Apollon Limassol (Cipru), İstanbul Başakşehir (Turcia), Konyaspor (Turcia), Vitesse (Olanda), Slavia Praga (Cehia), Steaua Roşie (Serbia), Skënderbeu (Albania), Zlín (Cehia), AEK Atena (Grecia), Lugano (Elveţia), Vardar (Macedonia) şi Östersund (Suedia).

Etichetat cu: , , ,
Postat în Europa League, FOTBAL EXTERN

Comenteeeezi?!!

Comentati exclusiv pe SPTFM.ro...

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

*

LIGA 1 2017/18
Loc Echipa Pct. J +/-
1CFR Cluj261113
2FCSB251210
3CS U Craiova23128
4Astra Giurgiu22119
5FC Botosani20116
6ACS Poli Timisoara18120
7Dinamo Bucuresti16114
8FC Voluntari1512-2
9CSM Poli Iasi1512-2
10FC Viitorul14110
11OSK Sf Gheorghe1012-10
12Concordia Chiajna811-5
13Gaz Metan Medias612-17
14Juventus Bucuresti412-14