FINAL / FC FCSB – Sporting Clube de Portugal 1-5. „Leii” vor juca in grupele UCL, ros-albastrii, in grupele UEL!

FCSB a pierdut categoric, scor 1-5, confruntarea cu Sporting Lisabona, disputata, miercuri, pe „Arena Nationala”, in returul play-off-ului Ligii Campionilor. In tur, la Lisabona, scorul a fost 0-0.

FCSB a ratat, astfel, calificarea in grupele celei mai importante competitii intercluburi. Oaspeții au deschis scorul prin Doumbia (13), gazdele au revenit prin Junior Morais, cel care a egalat in minutul 20, după ce a fructificat un sut al lui Denis Alibec, respins de portar.

Sperantele au ramas intacte la iesirea de la vestiare, mai ales ca la inceputul reprizei secunde, FCSB si-a masat adversarul in propria jumatate de teren, in primele 10 minute. A fost un fost de paie, pentru ca echipa lusitana a revenit in avantaj. Acuna a profitat de o eroare a lui Nita si a dus scorul la 2-1. Apoi, vicecampioana Romaniei a cazut total si a mai incasat alte trei goluri de Gelson (64), Bas Dost (75) si Battaglia (88).

Echipa de start

FCSB: Fl. Niță – Enache, Larie, Momcilovici, J. Morais – Ov. Popescu, L. Filip – Teixeira, Budescu, Golofca – Alibec
Rezerve: Stăncioiu, Gnohere, Fl. Tănase, Pleașcă, Achim, Amorim, Man
Antrenor: Nicolae Dică

Sporting: Patricio – Piccini, Coates, Mathieu, Coentrao – A. Silva, Battaglia – Gelson, B. Fernandes, Acuna – Dost
Rezerve: Salin, A. Pinto, A.Ruiz, B. Cesar, Medeiros, Figueiredo, Doumbia
Antrenor: Jorge Jesus

Intalnirea va fi arbitrata de o brigada din Turcia, ce-l va avea la centru pe Cuneyt Cakir, care va fi ajutat la cele doua linii de catre asistentii Bahattin Duran si Tarik Ongun. Cel de-al patrulea oficial va fi Esat Sancaktar, iar observatorul partidei a fost delegat Uno Tutk din Estonia.