FINAL / CSM Poli Iasi – Dinamo 2-1. Golul victoriei, marcat in ultimul minut de prelungiri!

Poli Iasi a invins Dinamo in etapa a 6-a din Liga 1, scor 2-1, dupa ce moldovenii au fost condusi la pauza.

Asadar, oaspetii au marcat primii, in minutul 9, prin Adam Nemec, care a trimis decisiv cu capul de la 11 metri.

In partea a doua, Dinamo a ramas in 10 oamenii, in minutul 74, dupa eliminarea lui Ionut Nedelcearu, care a vazut al doilea cartonas galben. Iesenii au profitat de omul in plus si au egalat cu 10 minute inainte de final, prin ugandezul Kizito, din interiorul careului, dupa o balbaiala in defensiva oaspetilor. Si gazdele au ramas in 10 dupa eliminarea lui Qaka, in minutul 85.

Brazilianul Jo Santos, la primul sau meci in Liga 1, a punctat in prelungirile partidei, dupa doua gafe de amatori ale dinamovistilor si a stabilit scorul final.

ECHIPELE DE START:

IASI: Kelava – Tiago Almeida, Frăsinescu, Cioinac, Bădic – Chelaru, Qaka – Platini, P. Mendes, Sin – A. Cristea
Rezerve: Koselev – Panțîru, Moisi, Jo Santos, Kizito, Ștefănescu, Spătaru
Antrenor: Flavius Stoican

DINAMO: Penedo – Romera, Nedelcearu, Maric, Katsikas – Mahlangu, P. Anton – Hanca, Albin, Salomao – Nemec
Rezerve: Brănescu – Bawab, Rivaldinho, Costache, Dudea, Șerban, Bumba
Antrenor: Cosmin Contra