Cosmin Contra: „Mai avem de invatat, nu suntem inca la nivelul unui asemenea adversar”

Dinamo a pierdut in deplasarea de la Athletic Bilbao, scor 0-3, si a ratat calificarea in preliminariile Europa League.

A fost foarte greu pe un stadion ca San Mames. Am fost condusi cu 2-0 inca din minutul 20, am primit doua goluri din doua faze fixe, chiar daca le-am lucrat la antrenamente. Bilbao stiam ca este o echipa foarte buna la fazele fixe. In plus, de ce mi-a fost frica n-am scapat. Am intrat timorati, n-am putut sa ne punem calitatile in valoare, iar imediat dupa ce au facut 2-0, au controlat meciul in totalitate.

In a doua repriza, am incercat sa aduc un plus in jocul echipei prin introducerea lui Costache, deoarece aveam nevoie de viteza in partea dreapta. Un gol ne aducea in cartile calificarii, baietii au incercat, dar diferenta s-a facut in prima repriza. La golul trei, toata lumea a urcat in atac, iar Bilbao, care are jucatori precum Raul Garcia sau Aduriz, nu te iarta.

Din pacate, mai avem multe de invatat. Este o experienta, dar nu suntem inca la nivelul sa ne batem cu Bilbao. Felicit Athletic Bilbao, iar noi trebuie sa invatam din aceasta infrangere„, a spus Contra.”