Echipajul feminin de 8+1 al Romaniei a cucerit aurul la Cupa Mondiala de la Lucerna

Echipajul feminin al Romaniei de 8+1 (Mihaela Petrila, Adelina Bogus, Viviana Bejinariu, Ioana Vrinceanu, Iuliana Popa, Denisa Tilvescu, Madalina Beres, Laura Oprea si Daniela Druncea) a castigat detasat cursa de Cupa Mondiala de la Lucerna, cea mai prestigioasa Regata de canotaj academic, creata in 1933.

Dupa cei 2.000 de metri clasici ai probei disputate pe celebrul canal natural Rotsee, canotoarele romance au fost cronometrate in 6min02sec810/1000, fiind urmate la o barca distanta, in 6min04sec830/1000 de echipajul Noii Zeelande, in timp ce pe locul 3 a sosit Marea Britanie – 6min10sec340/1000.

Al treilea echipaj romanesc prezent intr-o finala A la Lucerna, cel masculin de 2 rame, avand in componenta cei mai tineri participanti in regata (ambii 19 ani), Mihaita tiganasu si Cosmin Pascari, a ocupat locul 4, in 6min48sec300/100. Cursa a fost castigata de Noua Zeelanda, in 6min34sec500/1000.

Romania a fost prezenta cu patru echipaje la a treia etapa de Cupa Mondiala la canotaj din 2017.

Aceasta Regata, care se desfasoara la Lucerna, este cea mai importanta competitie dinaintea Campionatului Mondial din SUA, de la Sarasota.