Sorana Cirstea a ratat calificarea, in premiera, in optimile de finala ale turneului de la Wimbledon!

Sorana Cirstea a ratat calificarea, in premiera, in optimile de finala ale turneului de la Wimbledon, fiind eliminata in turul trei de iberica Garbine Muguruza, ocupanta locului 15 in clasamentul WTA.

Garbine s-a impus cu un dublu 6-2, iberica fiind mult peste Sorana in multe momente ale meciului.

Astfel, romanca paraseste Wimbledonul dupa ce si-a egalat cea mai buna performanta din cariera la acest turneu.

Sportiva din Targoviste va incasa 90 de mii de lire sterline pentru parcursul de la Wimbledon si va face un salt de 12 locuri in ierarhia mondiala, pana pe 51.

UPDATE, ora 14:16 / Sorana a ratat o minge de break, iar Muguruza a castigat primul set, cu 6-2!

UPDATE, oar 13:43 / Sorana serveste in deschiderea partidei!

Sorana Cirstea (63 WTA) va juca sambata impotriva lui Garbine Muguruza (15 WTA), in turul al treilea de la Wimbledon. Meciul va incepe la ora 13:30.

Sorana Cirstea si Garbine Muguruza s-au mai intalnit o singura data pana acum, in acest an, la Australian Open, cand jucatoarea nascuta in Venezuela s-a impus in saisprezecimi, scor 6-2, 6-3.

Sorana Cirstea a ajuns in aceasta faza, dupa un moment tulburator la Wimbledon: abandonul lui Bethanie Mattek-Sands (locul 103 WTA) in setul decisiv, la scorul de 0-0. Jucatoarea din SUA s-a accidentat la genunchi si n-a mai putut continua meciul (detalii AICI).

Garbine Muguruza a trecut in turul secund de Yanina Wickmayer, 6-2, 6-4.