Simona Halep, Ana Bogdan si Irina Begu s-au calificat in turul al doilea al turneului de la Wimbledon! Pentru Marius Copil aventura londoneza s-a incheiat in primul tur

UPDATE / Irina Begu a reusit si ea calificarea in turul al doilea al competitiei, dupa ce a trecut de sportiva britanica Naomi Broady. Romanca a invins in doua seturi, cu scorul de 6-4, 6-2,  dupa o ora si 16 minute de joc.

UPDATE / Ana Bogdan a invins-o categoric pe fosta adversara a Simonei Halep, Ying-Ying Duan, cu scorul de 6-4, 6-2, dupa o ora si 8 minute de joc si s-a calificat in turul al doilea al turneului de la Wimbledon, alaturandu-se sportivei de pe locul al doilea in clasamentul mondial.

UPDATE / Marius Copil a fost invins cu scorul de 7-6, 2-6, 6-3, 6-1, de catre Gojowczyk, dupa doua ore si 20 de minute de joc si a fost eliminat din cadrul turneului de la Wimbledon, dupa primul tur.

UPDATE, ora 16:40 / Simona Halep a castigat si cel de-al doilea set, cu scorul de 6-1, si s-a calificat in turul al doilea la Wimbledon!

UPDATE / Constanteanca a castigat primul set cu scorul de 6-4 si este la un set distanta de urmatoarea runda a competitiei!

UPDATE, ora 15:26 / A inceput partida de debut a Simonei Halep la actuala editie!

Simona Halep, Irina Begu, Ana Bogdan si Marius Copil vor evolua in prima zi de la Wimbledon.

Halep, locul 2 WTA si cap de serie numarul 2, o va intalni pe Marina Erakovic, din Noua Zeelanda, locul 129 WTA, jucatoare venita din calificari. Meciul se va desfasura luni, cu incepere de la ora 15:30, pe terenul 2.

Marius Copil, locul 85 ATP, va juca impotriva polonezului Gojowczyk, locul 140 ATP, de la 16:30, pe terenul 4.

Tot pe terenul 4 va juca si Ana Bogdan (114 WTA) impotriva chinezoaicei Ying-Ying Duan (64 WTA).

Irina Begu (69 WTA) se va duela cu britanica Naomi Broady (108 WTA) in cel de-al treilea meci de pe terenul 14.