Explicatiile Simonei Halep de dupa eliminarea de la Eastbourne: „S-a adunat oboseala, dar sunt multumita de jocul aratat”

Simona Halep a oferit cateva declaratii despre eliminarea suferita in sferturile de finala ale turneului WTA de la Eastbourne, Marea Britanie. Actualul loc 2 mondial spune ca duelul cu fostul lider, daneza Wozniacki, a fost unul dificil, in care a jucat totusi bine, dar pune infrangerea pe seama oboselii acumulate in ultimele zile.

A fost un meci greu. Cred ca am jucat bine, insa in setul trei am fost putin obosita. E normal insa, am jucat multe seturi intr-o zi„, a spus Halep la conferinta de presa.

Chiar daca a avut doua zile consecutive in care a jucat cate doua meciuri din cauza vremii, Simona este sigura ca se va recupera din punct de vedere fizic pana la debutul de la Wimbledon.

A fost bine sa vin la acest turneu si sa disput atatea meciuri. Ma simt putin obosita, insa am timp suficient pentru a ma recupera„, a mai spus aceasta.

Simona Halep (locul 2 WTA) a fost invinsa joi seara de favorita numarul 6 la castigarea turneului de la Eastbourne, daneza Caroline Wozniacki, in trei seturi, scor 7-5, 4-6, 1-6.

A fost al doilea meci al Simonei in ziua de joi, cu numai cateva ore mai devreme ea trecand de bulgroaica Tsvetana Pironkova, scor 6-7, 7-6, 7-5, partida fiind amanata de miercuri din cauza ploii.