Simona Halep, eliminata in „sferturi” la Eastbourne, dupa trei seturi cu Wozniacki!

Simona Halep a fost invinsa de Caroline Wozniacki (locul 6 WTA) in sferturile de finala ale turneului WTA de la Eastbourne, dupa ce a pierdut in trei seturi, 7-5, 4-6, 1-6, intr-o ora si 55 de minute.

UPDATE / De aceasta data, daneza a fost artizana unei reveniri de mare efect. A castigat 4 game-uri la rand si s-a impus in setul secund cu 6-4.

UPDATE / De la 2-5 pentru Caroline, Simona a castigat 5 game-uri consecutive si s-a impus in primul set, cu 7-5!

UPDATE / ora 18:11 – A inceput partida dintre Halep si Wozniacki. Atat pentru Halep, cat si pentru Wozniacki va fi cel de-al doilea joc disputat azi, cele doua evolund si in optimi. Reprezentanta noastra a invins-o greu pe Tsvetana Pironkova, scor 6-7, 7-6, 7-5, in timp ce daneza a trecut usor de Elena Vesnina, scor 6-1, 6-2.

UPDATE / La prima sa participare in turneul WTA de la Eastbourne, Simona Halep a reusit calificarea in sferturile de finala! Romanca s-a impus in „decisivul” contra Pironkovei, cu 7-5.

In aceasta seara, locul 2 mondial se va duela cu daneza Caroline Wozniacki, fosta lidera mondiala, dupa ora 18:00.

UPDATE / Halep castiga setul secund in tie-break si trimite meciul in decisiv!

UPDATE / ora 14:27 – Partida s-a reluat.

Locul 2 WTA a avut o zi lunga miercuri la debutul sau in competitia din sudul Angliei. A castigat un prim meci, in turul secund, iar pe seara a inceput un alt meci, in optimi, intrerupt intr-un moment favorabil adversarei ei, Tvetana Pironkova.

Partida se va relua joi, in jurul orei 14:00, de la scorul de 7-6, 2-1 si 40-30 pentru Pironkova. Va fi al doilea al zilei, dupa ce se va termina cel care va incepe la 12:30. Astfel, daca se va califica in sferturi va trebui ca in aceeasi zi, spre seara, sa joace si partida pentru calificarea in semifinale contra invingatoarei dintre Wozniacki si Vesnina.

Tvetana Pironkova a eliminat-o cu 6-0, 6-4 pe Monica Niculescu.

Tot miercuri, Sorana Cirstea a fost eliminata in turul secund de Johanna Konta, care s-a impus cu scorul de 6-2, 6-2.