Simona Halep a ratat sansa de a deveni lider mondial. Ostapenko este noua campioana de la Roland Garros!

UPDATE / Simona Halep pierde setul decisiv cu scorul de 6-3 si rateaza sansa de a deveni lider mondial, dar revine pe locul al doilea in clasamentul WTA. La doar 20 de ani, Ostapenko cucereste titlul la Roland Garros.

UPDATE / Jelena Ostapenko o egaleaza pe Simona Halep la seturi, invingand cu scorul de 6-4 si ducand meciul in setul decisiv.

UPDATE / Simona Halep castiga primul set in fata letonei Jelena Ostapenko, cu scorul de 6-4, dupa un start de meci echilibrat. Romanca se afla la un set distanta de castigarea titlului la French Open!

Simona Halep va disputa sambata, dupa ora 16:00, ultimul act al turneului de la Roland Garros, impotriva letonei Jelena Ostapenko.

Romanca isi joaca sansa de a castiga primul sau turneu de Grand Slam, dar si de a deveni lider in clasamentul mondial.

Adversara Simonei, in varsta de 20 de ani, ocupa locul 47 in ierarhia mondiala si a invins-o in semifinale pe Timea Bacsinszky in trei seturi, cu scorul de 7-6, 3-6, 6-3, in timp ce Simona a facut un meci incredibil impotriva Karolinei Pliskova, invingand-o cu scorul de 6-4, 3-6, 6-3.

Campioana de la Paris va fi recompensata cu 2.000 de puncte WTA si un cec in valoare de 2.100.000 de euro, iar cealalta finalista va primi 1.300 de puncte WTA si un cec in valoare de 1.060.000 euro.