Meciul doi al finalei Dinamo – CSM Bucuresti nu se va rejuca, potrivit deciziei Consiliului de Administratie al FR Handbal

Meciul doi al finalei Ligii Nationale de handbal masculin, castigat, luni, de Dinamo Bucuresti, care a obtinut astfel si titlul national, nu se va rejuca, asa cum ceruse adversara CSM Bucuresti, invocand faptul ca in ultimul minut regulamentar de joc Dinamo a avut un jucator in plus pe teren. Decizia a fost luata, joi, de Consiliul de Administratie al FR Handbal.

CA al FR Handbal s-a intrunit, joi, in regim de urgenta, dupa ce formatia CSM Bucuresti a depus un memoriu, privind finalul meciului doi din finala, castigat de Dinamo Bucuresti, cu scorul de 24-23, in urma aruncarilor de la 7 metri.

CSM a invocat faptul ca in ultimul minut de joc regulamentar, oficialii de la masa nu au fost atenti la eliminarile de jucatori, iar Dinamo a evoluat cu unul in plus.

Membrii CA al FR Handbal au votat pentru nerejucarea partidei, in unanimitate.

Consiliul de Administratie al Federatiei Romane de Handbal a judecat, in urma cu doar cateva minute, memoriul depus de CSM Bucuresti dupa meciul doi al finalei Ligii Masculine. invinsi pe teren (si nu o data, ci tot sezonul), cei de la CSMB au cerut rejucarea pe motiv ca oficialii de la masa nu ar fi fost pe final atenti la eliminarile dictate. Asa cum era de asteptat, Consiliul de Administratie a respins memoriul. Meciul nu se rejoaca. Dinamo ramane campioana, asa cum s-a stabilit pe teren. Decizia a fost luata in unanimitate”, a anuntat clubul Dinamo Bucuresti la finalul sedintei CA.

Campioana en-titre la handbal masculin, Dinamo Bucuresti, a invins luni, in deplasare, vicecampioana CSM Bucuresti, dupa aruncari de la 7 metri, cu scorul de 24-23 (9-8, 20-20), in cea de-a doua partida din trei programate in finala Ligii Nationale si a cucerit titlul pentru a doua oara consecutiv.

Finalul partidei a fost incendiar, cu greseli de arbitraj – Dinamo avea jucator eliminat, dar a avut ultimul atac in sase handbalisti -, cu mai multe eliminari, inclusiv la nivelul bancii tehnice a CSM Bucuresti, dar si cu ratari incredibile, care au dus la egalitate, 20-20. Au urmat aruncarile de 7 metri pentru stabilirea castigatoarei, iar Dinamo s-a impus cu 24-23.

In primul meci al finalei Ligii Nationale, o reeditare a celei din 2016, Dinamo Bucuresti s-a impus pe teren propriu, cu scorul de 24-23 (13-12), iar cu 2-0 la general a castigat titlul national.

Dinamo Bucuresti a incheiat astfel sezonul 2016-2017 cu toate cele trei trofee puse in joc, titlul national, Cupa Romaniei si Supercupa, iar in stagiunea viitoare va evolua din nou in grupele Ligii Campionilor.