Concordia Chiajna s-a salvat de la retrogradare! Pandurii paraseste primul esalon, iar Timisoara va disputa meciul de baraj cu UTA

Concordia Chiajna a disputat duminica, la Pitesti, ultimul meci din play-out-ul Ligii I, contra formației FC Voluntari, partida care a decis soarta „Vulturilor”.

Unicul gol al partidei a fost marcat de catre Razvan Gradinaru, inca din minutul 6, reusita cu care a salvat-o pe Concordia Chiajna de la retrogradare. In partea secunda a jocului, cele doua echipe ilfovene nu au mai reusit sa inscrie, iar trupa lui Dan Alexa si-a trecut in cont cele trei puncte prețioase.

Echipa din Chiajna a fost ajutata si de rezultatele inregistrate in celelalte doua partide:

FC Botosani – Pandurii Targu Jiu 2-1
Gaz Metan Medias – 2-2

Pandurii Targu Jiu a pierdut in minutul 4 al prelungirilor, dupa ce a fost condusa cu 1-0 prin reusita lui Golofca din minutul 88, si a egalat in minutul 90+1 prin Ilie. in minutul 90+4, Fulop a inscris si a ajutat-o si pe Timisoara sa prinda locul de baraj, ducand scorul la 2-1 pentru Botosasni.

Formatia condusa de Ionut Popa a incheiat la egalitate meciul cu Gaz Metan Medias, dupa ce Eric a reusit dubla in prima repriza si i-a dus pe medieseni in avantaj. in minutul 38, Popovici a redus din diferența, iar Mailat a restabilit egalitatea in minutul 81 si a inchis jocul la scorul de 2-2.

Astfel, Concordia va ramane in Liga I si in sezonul urmator, Poli Timisoara va disputa meciul de baraj contra divizionarei secunde UTA Batrana Doamna, iar Pandurii Targu Jiu se va alatura echipelor din esalonul secund.

Etichetat cu: , , , , , , , ,