Dan Alexa ramane cu picioarele pe pamant dupa victoria cu Botosani: „Plecam cu a treia sansa in ultima etapa”

Dan Alexa, tehnicianul Concordiei Chiajna, a vorbit dupa victoria la limita in fata celor de la FC Botosani, marturisind ca echipa sa are sanse mici de a se salva de la retrogradare.

Ilfovenii au invins cu scorul de 2-1, dupa ce moldovenii au condus la pauza, situatie in care Concordia ar fi pierdut sansa de mentinere in Liga I.

„La pauza, ne-a fost foarte greu. Practic, eram aproape retrogradati la scorul de 0-1. Am revenit, am obtinut victoria care ne mentine cu sanse pentru ultimul joc.

Plecam totusi cu a treia sansa in ultima etapa, nu stam la mana noastra, speram ca adversarele noastre se vor incurca.

Vreau sa-mi felicit jucatorii pentru atitudine. Indiferent de ce zice lumea, acesti jucatori joaca cu inima. Nu cred ca meritam sa retrogradam. Am avut extrem de multa nesansa in multe meciuri, am facut si unele greseli pe care nu ar fi trebuit sa le facem.

Sper sa ne salvam de la retrogradare si anul acesta, la fel cum sezonul trecut ne-am salvat in ultima etapa. Ne gandim doar la meciul cu Voluntari, ne asteapta un meci greu, jucam cu echipa momentului”, a declarat Dan Alexa, potrivit gsp.ro.

Concordia se afla pe penultimul loc in clasamentul din play-out, pozitie retrogradabila, la egalitate de puncte cu Poli Timisoara, clasata pe locul de baraj. Deasupra liniei rosii se afla Pandurii Targu Jiu, cu 27 de puncte, unul mai mult decat celelalte doua.

Singura solutie ca echipa ilfoveana sa ramana in Liga I fara a disputa meciul de baraj ar fi ca Pandurii si Poli Timisoara sa se incurce in ultima etapa, iar pentru Concordia victoria este obligatorie.