Simona Halep a mai facut o victima si va juca in semifinalele turneului de la Roma!

Simona Halep (4 WTA) s-a calificat, vineri, in semifinalele turneului de categorie Premier 5 de la Roma, dupa ce a invins-o pe Anett Kontaveit (Estonia), jucatoare venita din calificari, in sferturile de finala.

A sasea favorita a turneului s-a impus in fata celei de-a 68-a jucatoare a lumii cu 6-2, 6-4, dupa dupa o ora si 21 de minute de joc.

La al 9-lea succes consecutiv. Simona Halep si-a egalat astfel performantele din 2013 si 2015, cand a mai ajuns in penultimul act la Foro Italico. Anul trecut, romanca a fost eliminata inca din turul secund.

UPDATE / Desi si-a pierdut o singura data serviciul, Simona n-a avut nicio emotie in acest prim act al jocului pe care l-a adjudecat cu 6-2, dupa 35 de minute.

UPDATE, ora 13:07 / A inceput partida.

Simona Halep va reveni astazi pe zgura de la Foro Italico, in sferturile de finala ale turneului de categorie „Premier 5”. Adversara ii va fi estonianca Anett Kontaveit, locul 68 WTA, partida urmand a incepe de la ora 13:00, pe Arena Centrala.

Halep si Kontaveitt s-au mai intalnit o singura data, in acest an, in turul trei la Miami, cand romanca s-a impus, scor 6-3, 6-0.

Anett Kontaveit le-a invins in tururile precedente pe Angelique Kerber din Germania (6-4, 6-0) si pe croata Mirjana Lucic (6-1, 6-1), in timp ce Simona Halep a trecut si ea de doua adversare valoroase: 6-4, 6-4 cu Laura Siegemund (Germania), in turul doi, respectiv 6-1, 4-6, 6-0 cu Anastasia Pavliucenkova (Rusia) in optimi.

Jucatoarea care se va impune in meciul programat pe centralul de la Foro Italico se va confrunta in penultimul act cu Kiki Bertens (Olanda, 20 WTA) sau cu Daria Gavrilova (Australia, 33 WTA).