CSU Sibiu, avantaj in finala mica a Ligii Nationale de baschet

BC CSU Sibiu a invins-o pe campioana en titre CSM CSU Oradea cu scorul de 69-63 (19-14, 15-16, 18-21, 17-12), joi seara, in Sala Transilvania de pe Cibin, in primul meci din finala mica a Ligii Nationale de baschet masculin.

Sibienii au inceput bine si conduceau cu 19-14 dupa primul sfert, pentru ca la jumatatea partidei scorul sa fie inca favorabil gazdelor, cu 34-30. Oradenii s-au apropiat pe tabela in sfertul al treilea si chiar s-au aflat in avantaj. Finalul a fost strans, scorul fiind egal, 63-63, cu un minut si 56 de secunde inainte de final, dar sibienii au reusit sase puncte, iar oradenii niciunul pana la sirena de sfarsit.

Igor Mijajlovic, cu 20 puncte, 4 recuperari, 7 pase decisive, a fost cel mai bun om al gazdelor, alaturi de Christopher Cooper Williams, 16 p, 18 rec.

De partea cealalta, Sean Barnette a reusit 13 p, 6 rec, Sean Denison a contribuit cu 12 p, 3 rec, 4 pd, Titus Nicoara cu 11 p, 8 rec, iar Will Franklin cu 11 p, 4 pd.

Finala se joaca dupa sistemul cel mai bun din trei meciuri, urmatorul fiind programat la Oradea, pe 22 mai.