Simona Halep a invins-o in trei seturi pe Pavlyuchenkova si va juca in sferturile de finala ale turneului de le Foro Italico

Simona Halep s-a calificat joi in sferturile de finala ale turneului de la Roma. Reprezentanta noastra a invins-o in optimi pe favorita numarul 12, rusoaica Anastasia Pavlyuchenkova, in trei seturi, cu 6-1, 4-6, 6-0, dupa o ora si 38 minute.

UPDATE / Dupa ce a reusit sa preia conducerea in setul secund, rusoaica s-a vazut condusa, insa jucatpoarea noastra nu a putu sa profite de break-ul avans si, in cele din urma, a pierdut setul cu 6-4. Urmeaza decisivul

UPDATE / Simona Halep face un prim set foarte bun si o invinge pe Pavlyuchenkova cu scorul de 6-1. Romanca se poate califica in sferturile turneului de la Roma, daca va continua sa isi domine adversara si in setul al doilea.

Simona Halep va disputa joi, meciul din optimile turneului de la Roma, impotriva sportivei din Rusia, Anastasia Pavlyuchenkova.

Romanca s-a calificat in aceasta faza a competitiei, dupa ce a invins-o in doua seturi indentice pe Laura Siegemund, cu scorul de 6-4, 6-4, iar Pavlyuchenkova a invins-o pe Anastasija Sevastova in runda anterioara, cu scorul de 7-6 (4), 6-2.

Odata cu accederea in aceasta runda, cele doua sportive si-au asigurat 105 puncte WTA si un cec in valoare de 26.302 de euro.

Halep a intalnit-o pe rusoaica de sase ori pana acum si a invins-o de fiecare data.