S-au decis meciurile din sferturile Mondialelor de hochei pe gheata!

SUA si Canada au castigat cele doua grupe preliminare ale Campionatelor Mondiale de hochei pe gheata care se desfasoara in Germania si Franta.

Marea surpriza o constituie prezenta in sferturile de finala de pe locul secund a nationalei Elvetiei, care a devansat mai bine cotatele Cehia si Finlanda. Reprezentativa Germaniei s-a calificat in urma victoriei din ultima partida cu Letonia, 4-3, dupa prelungiri si lovituri de departajare. Suedia completeaza cele mai bune opt teamuri in urma clasarii pe locul al treilea in grupa A.

SUA, invinsa de Germania in meciul inaugural, scor 1-2, a intrecut Rusia cu 5-3 si a castigat grupa A, cu 18 puncte, cu unul mai mult decat adversara sa. Suedia, 16 si Germania, 11, au ocupat locurile 3 si 4. Canada s-a impus in grupa B, cu 19 puncte, inregistrand o singura infrangere in fata Elvetiei, 2-3, dupa prelungiri. Le-au urmat in clasament Cehia si Finlanda, cu 13, respectiv 11 puncte.
Jocurile din sferturile de finala vor avea loc joi seara dupa urmatorul program:
SUA-Finlanda si Canada-Germania, la Koln, Rusia-Cehia si Suedia-Elvetia, la Paris.
Invingatoarele se vor duela in semifinalele de sambata.
Etichetat cu: , , , , , , , , , , ,