EXCLUSIV / Emerich Jenei: „Noi nu am murit pe teren, noi am trait pe teren!”

Astazi se implinesc 31 de ani de cand Steaua Bucuresti a castigat Cupa Campionilor Europeni, dupa o finala de vis impotriva Barcelonei. Tehnicianul echipei militare din acea perioada, Emerich Jenei, a rememorat acele clipe, in exclusivitate pentru Sport Total FM.

Discut cu sotia mea si imi aduc aminte de anumite lucruri, cum am jucat si ce am facut atunci pentru a castiga acel pretios trofeu, asa petrec aceasta zi. Nu am putut sa ajung la petrecere. Oricum, i-am felicitat pe multi dintre fostii mei elevi.

Sa stiti ca noi nu am murit pe teren, noi am trait pe teren!

Este un sentinemnt de bucurie, dar si de neimplinire, pentru ca nu am mai reusit sa repetam aceasta performanta.”, a declarat Emerich Jenei, in cadrul emisunii „Liga de weekend”.

Dupa 90 de minute si doua reprize prelungiri scorul a fost 0-0, iar la loteria loviturilor de departajare portarul Helmuth Duckadam a aparat patru executii, contribuind decisiv la victoria Stelei cu 2-0.