Patrick Ekeng nu a fost uitat de Dinamo, la un an de la prabusirea sa pe teren

A trecut un an de la moartea fotbalistului Patrick Ekeng, care s-a prabusit pe teren intr-un meci al formatiei ros-albe, in contra echipei FC Viitorul, pe 6 mai 2016, nemaiputand fi salvat.

Clubul din Stefan cel Mare nu l-a uitat pe fotbalistul Camerunez si a postat pe pagina de Facebook un mesaj in memoria lui Ekeng.

„UN AN FARA PATRICK EKENG

TE VOM IUBI MEREU, PATRICK EKENG!

6 mai 2016, o zi trista in istoria clubului din stefan cel Mare, ziua in care ne-am despartit pentru totdeauna de PATRICK EKENG. Introdus in teren in minutul 63 al blestematului meci cu FC Viitorul, PATRICK EKENG s-a prabusit pe gazon cateva minute mai tarziu si a plecat, in tricoul alb-rosu cu numarul 14, intr-o lume mai buna cu CaTaLIN HiLDAN, FLOREA DUMITRACHE, fratii ION si LICA NUNWEILLER, SANDU CUSTOV, MISA KLEIN, CONSTANTIN FRATILA, NELU STANESCU si alti mari fotbalisti care au scris istoria clubului nostru.
A trecut un an fara numarul 14, un an in care am plans si am cantat pe toate stadioanele in memoria lui PATRICK EKENG.
Inima ta s-a oprit, dar inimile tuturor dinamovistilor bat pentru tine in fiecare zi! Nu te vom uita niciodata, PATRICK EKENG!

Despre PATRICK EKENG

Nascut pe 26 martie 1990, PATRICK CLAUDE EKENG EKENG, pe numele sau complet, a debutat ca fotbalist profesionist la Canon Yaoundé in Camerun, si-a inceput cariera in Europa la clubul francez Le Mans si a mai jucat pentru Rodez (Franta), Lausanne (Elvetia), Cordoba FC (Spania) si FC Dinamo Bucuresti.
Iata, mai, jos cariera regretatului fotbalist dinamovist:
2009: Canon Yaoundé (Camerun)
2009-2010: Le Mans B (Franta)
2010-2011: Le Mans B (Franta)
2010-2011: Rodez (Franta)
2011-2012: Le Mans (Franta) / Le Mans B (Franta)
2012-2013: Le Mans (Franta) / Le Mans B (Franta)
2013-2014: Lausanne (Elvetia)
2014-2015: Cordoba CF (Spania 1)
2015-2016: FC Dinamo Bucuresti (Romania 1)
12 meciuri in toate competitiile a adunat PATRICK EKENG pentru echipa din stefan cel Mare.
1 gol a marcat PATRICK EKENG pentru Dinamo, in mansa a doua a semifinalelor Cupei Romaniei, scor 2-2 cu FCSB. Cu golul senzational reusit in minutul 51, a contribuit decisiv la calificarea dinamovistilor in finala!
14 partide a jucat PATRICK EKENG in tricoul spaniolilor de la Cordoba, in Primera Division.
2 selectii a avut PATRICK EKENG pentru prima reprezentativa a Camerunului.
34 de meciuri a jucat PATRICK EKENG pentru Le Mans in liga a doua a campionatului francez.”, a fost mesajul postat de contul oficial de facebook al gruparii din Stefan cel Mare.