Baschetbalistii clujeni, dubla in semifinala cu oradenii. Sibienii impart succesele cu stelistii!

Lidera sezonului regulat, U Banca Transilvania Cluj-Napoca, a castigat primele doua meciuri pe teren propriu cu campioana en-titre, CSM CSU Oradea, in semifinalele Ligii Nationale de baschet masculin. CSU Sibiu si Steaua CSM Eximbank si-au impartit victorii in partidele desfasurate in sala „Transilvania” a orasului de langa Cibin. Urmeaza dublele gazduite de arenele din Oradea si Bucuresti.

Clujenii au refacut diferenta de sase si apoi de zece puncte cu care erau condusi de oradeni la pauza, respectiv inaintea ultimului sfert, impunandu-se cu 86-73. Au evoluat ceva mai bine in meciul urmator, pe care aveau sa-l castige cu 103-96 (46-49), datorita, in mare masura, prestatiilor lui Dykes, 25 puncte, Adamovic, 23 (5×3), Moldoveanu, 20 si Barro, 17. Oaspetii s-au bazat, indeosebi, pe trio-ul Zeno, 24-Tibirna, 18-Barnette, 13, dar au trebuit sa se recunoasca invinsi de o echipa mult mai motivata.
La Sibiu, CSU a pierdut prima partida cu reprezentanta Capitalei, 79-84 (42-42). Dupa care a restabilit egalitatea la general, 88-80 (45-34), cu trei jucatori in mare forma, Hardy, 17, Mijajlovic, 16, Popescu, 15, de la stelisti remarcandu-se din nou Curry, 23. Care, in jocul precedent, inscrisese cele mai multe puncte, 28, cu cinci mai multe decat Hardy.
Pe 8 si 10 mai vor avea loc intalnirile 3 si 4.