Simona Halep rateaza finala turneului de la Stuttgart

UPDATE / Simona Halep a pierdut meciul din semifinalele turneului de la Stuttgart, in fata nemtoaicei Laura Siegemund, in doua seturi, cu scorul de 4-6, 5-7, dupa o ora si 44 de minute de joc.

De cealalta parte, Sharapova a pierdut si ea finala, astfel ca, ultimul act de la Stuttgart se va disputa intre Laura Siegemund si Kristina Mladenovic.

Stirea initiala

Simona Halep va disputa sambata, de la ora 19:30, meciul impotriva sportivei nemtoaice Laura Siegemund, in cadrul semifinalelor turneului de la Stuttgart.

Romanca s-a calificat in penultimul act al competitiei, dupa ce a invins-o vineri, pe sportiva letona Anastasija Sevastova, in mai putin de o ora de joc, cu scorul de 6-3, 6-1.

Adversaraa sa, Laura Siegemund, este posesoarea unul wild card si a trecut in sferturi de sportiva ceha Karolina Pliskova, cu scorul de 7-6 (3), 5-7, 6-4.

In cealalta semifinala, Kristina Mladenovic si Maria Sharapova se vor duela pentru un loc in ultimul act al competitiei.

”Stiu foarte bine impotriva cui voi juca, pentru ca am evoluat impotriva ei aici, anul trecut, in primul meci și cred ca am luat doar trei game-uri. Sper ca maine sa am un meci mai bun. Știu ca publicul va fi de partea ei, dar voi incerca sa ma bucur de meci si voi da totul pentru a invinge”, a declarat Simona Halep, potrivit Digi Sport.