FINAL / Astra Giurgiu – Poli Timisoara 4-1. Doar doua goluri au fost valabile din cele cinci! Prestatie lamentabila a „centralului” Comanescu

Astra Giurgiu a gazduit-o pe ACS Poli Timisoara, in cadrul partidei tur din semifinalele Cupei Romaniei. Campioana en-titre a castigat partida cu 4-1 si este in mare parte calificata in finala competitiei.

Un meci marcat de greseli grave de arbitraj ale brigazii conduse de Adrian Comanescu, cu doua penalty-uri acordate eronat, alte doua neacordate si un gol marcat dintr-o pozitie de ofsaid!

In minutul 3, Budescu a cazut in careu in urma unui duel cu Soljici, iar centralul Adrian Comanescu a dictat lovitura de la 11 metri. Reluarile au aratat ca Budescu a fost cel care l-a calcat pe mijlocasul timisorenilor, dupa ce Soljici a intervenit si a lovit primul mingea.

Cinci minute mai tarziu, ACS Poli a egalat la capatul unei actiuni de contraatac in care Mailat a fost lansat in partea dreapta de Croitoru. Mijlocasul a avansat si a patruns in careu, pasand in centru, de unde Popovici a reluat in poarta goala. Reluarile au aratat insa ca Mailat era in pozitie de ofsaid cand a primit mingea!

Astra a revenit In avantaj cu aproximativ 10 minute inainte de pauza, cand Sapunaru a reluat excelent cu capul lovitura libera executata de Budescu. Gol perfect valabil!

In minutul 50, la 2-1 pentru gazde, Budescu a cazut la marginea careului dupa ce a fost tamponat de Neagu de la oaspeti, care n-a avut nicio treaba cu mingea. Comanescu a lasat jocul sa continue, desi coliziunea a parut sa aiba loc pe linia de 16.

Doua minute mai tarziu, Comanescu a dictat a doua lovitura de la 11 metri pentru gazde, insa si de aceasta data a judecat aiurea. Bocsan a ridicat piciorul in fata lui Budescu, la un duel in careu, fara a-l atinge insa pe fotbalistul Astrei! Tot Budescu a executat si a trimis scorul la 3-1.

Ionita stabilit scorul final, dupa o combinatie frumoasa a giurgiuvenilor la marginea careului, pe care mijlocasul a finalizat-o cu un lob peste Curileac. Al doilea gol valabil!

Returul de la Timisoara se va disputa in perioada 16-18 mai.

Astra: Iliev – Oros, Săpunaru, Fabricio – Al. Ioniță, Seto, Lovin, J. Morais – Budescu, Teixeira – D. Niculae

ACS Poli: Curileac – Străuț, Scutaru, Bocșan, Neagu – Artean, Mailat – Popovici, Novak, Soljic – Croitoru