A patra semifinalista la baschet se va decide la Sibiu!

Desi pornea de la scorul de 1-1, BC Mures n-a reusit sa fructifice avantajul celor doua meciuri din sferturile Ligii masculine de baschet jucate in propria arena cu CSU Sibiu, incheindu-le tot cu o infrangere si o victorie. Astfel ca echipa calificata in penultimul act va fi cunoscuta in urma partidei cu numarul 5 programate in sala „Transilvania” din orasul de langa Cibin.

Al treilea joc s-a incheiat dupa prelungiri in favoarea oaspetilor, 89-87 (43-31, 74-74,   15-13). Cele mai multe puncte, 17, au fost reusite de Mijailovic, de la sibieni si de Markovic, de la mureseni.  Meciul urmator avea sa fie dominat de gazde, care au castigat la opt puncte diferenta, 70-62 (33-28). Trio-ul Martinic, 19-Markovic,17-Reed, 17 a contribuit la acest succes, care a dus scorul general la 2-2. De la sibieni s-a remarcat veteranul in varsta de 39 de ani, Bogdan Popescu, autor a 19 puncte.
Duelul decisiv va avea loc marti seara, de la ora 20,00, la Sibiu. Cine castiga va deveni a patra echipa ajunsa in semifinale, unde va intalni pe Steaua CSM Eximbank.