S-au stabilit meciurile din semifinalele Europa League! Formatia lui Mourinho merge in Spania

Programul semifinalelor din Europa Leagua a fost stabilit vineri, in urma tragerii la sorti care a avut loc la Nyon, in Elvetia.

Astfel, Manchester United va disputa prima mansa a acestei runde in deplasare, pe terenul celor de la Celta Vigo.

Programul semifinalelor

Ajax – Lyon

Celta Vigo – Manchester United

Manchester United, Ajax Amsterdam, Olympique Lyon si Celta Vigo sunt cele patru echipe care se vor lupta pentru in loc in ultima confruntare a acestei competitii, care va avea loc pe 24 mai, la Stockholm, pe „Friends Arena”.

Primul meci a dublei manse se va disputa joi, 4 mai, iar returul va fi programat cu o saptamana mai tarziu, pe 11 mai.

Manchester United s-a calificat in aceasta faza a competitiei dupa ce a remizat in tur, 1-1, cu Anderlecht, iar in meciul de pe teren propriu a invins cu scorul de 2-1, ultimul gol fiind marcat in minutul 107.

Ajax Amsterdam a trecut de Schalke cu ajutorul scorului din tur, 2-0 pentru formatia olandeza. In retur, nemtii au invins cu scorul de 3-2, dar acest rezultat nu a fost suficient pentru ei sa se califice in semifinale.

Olympique Lyon a castigat meciul din tur cu scorul de 2-1, iar in al doilea meci, Besiktas a invins cu un scor similar care a dus meciul in prelungiri. La penalty-uri, formatia franceza a fost cea care a reusit sa se impuna, astfel ca a obtinut calificarea in semifinale.

Celta Vigo a invins-o pe teren propriu pe Genk, cu scorul de 3-2, iar in meciul retur, cele doua formatii au remizat, scor 1-1. Acest rezultat a adus calificarea in tabara spaniola.