Ioana Crisan si Olivia Cimpian, prestatie modesta in proba de individual compus, la CE de gimnastica de la Cluj

Vineri seara a avut loc proba de individual compus feminin a Campionatelor Europene de gimnastica de la Cluj. Romania a fost reprezentanta de doua gimnaste in aceasta proba, tinerele Ioana Crisan si Olivia Cimpian, care s-au clasat insa departe de podium. Olivia a cazut de doua ori de pe paralele, iar Ioana de pe barna.

Ioana Crisan a incheiat concursul pe locul 18, cu 51.032 puncte, dupa ce-a obtinut urmatoarele note:

sol: 13.100 puncte

sarituri: 13.366 puncte
paralele: 13.000 puncte
barna: 11.566 puncte

De partea cealalta, Olivia Cimpian a terminat pe locul 23, cu 50.106 puncte, cazand la paralele:

sol: 12.933 puncte
sarituri: 14.266 puncte
paralele: 10.541 puncte
barna: 12.366 puncte

Proba de individual compus a fost castigata de britanica Elissa Downie, cu 55.765 puncte. Medalia de argint i-a revenit unguroaicei Zsofia Kovacs (55.432 puncte), iar bronzul a mers la frantuzoaica Melanie De Jesus Dos Santos (55.065 puncte).