Mircea Lucescu a pierdut in fata liderului Spartak si nu mai poate emite pretentii la titlu! Fanii l-au ironizat dur: „Iti iei bilet la primul avion Moscova – Bucuresti? Sau cauti cu escala?”

Zenitul lui Mircea Lucescu a pierdut meciul din deplasarea de la Spartak Moscova, scor 1-2. Promes a deschis scorul in minutul 22 pentru liderul Rusiei, iar Dzyuba a egalat in minutul 66. Golul decisiv a fost marcat de Samedov cu 10 minute inainte de final.

Spre finalul rimei reprize, la 1-0 pentru Spartak, una din camerele televiziunii ruse Match l-a surprins pe Mircea Lucescu, la marginea terenului. Nu mai privea jocul, ci se uita pe un smartphone, impreuna cu doi asistenti. I se arata ca fundasul stanga al gazdelor, Kombarov, facuse hent in careu la o centrare a lui Smolnikov, in minutul 30.

Imaginea cu Luce analizand faza pe telefon a ajuns si pe Twitter, tehnicianul fiind ironizat dur de fanii lui Spartak. „Iti iei bilet la primul avion Moscova – Bucuresti? E dimineata, la 9:15. Sau cauti cu escala?„, a fost intrebat. „Hahaha, Lucescu cauta penaltyul! De-asta pierde!„, a spus alt moscovit. „Isi pregateste conferinta inca din prima repriza„, a adaugat altul, care a completat: „Aparent, aurul ce a mai ramas la Zenit va fi luat de Lucescu„.

Spartak Moscova s-a distantat la 11 puncte fata de Zenit, care a coborat pe locul 3 si nu mai are sanse la campionat.

Mircea Lucescu poate fi dat afara de la Zenit, mai ales ca in ultima perioada presa rusa scria ca meciul cu Spartak Moscova e decisiv pentru antrenorul roman.