Irina Begu a fost eliminata in sferturile de finala ale turneului WTA de la Charleston

In cele din urma, Begu a pierdut si setul secund, cu 6-1, si a parasit turneul organizat in Carolina de Sud.

UPDATE / Desi Begu a facut repede 2-0, Kasatkina a egalat imediat si apoi a castigat primul set cu 6-4! Diferenta s-a facut la greseli nefortate.

Pentru un loc in semifinalele turneului WTA de la Charleston (SUA), Irina-Camelia Begu (33 WTA) va lupta, vineri, cu Daria Kasatkina (Rusia – 42 WTA).

Kasatkina a invins-o pe Daria Gavrilova (cap de serie numarul noua) in trei seturi, dupa un meci care a durat doua ore si 17 minute (scor 6-3, 4-6, 6-0), in timp ce Irina a trecut de australianca Samantha Stosur: 7-5, 6-3.

Irina si Daris s-au intalnit pana acum de patru ori, scorul fiind 3-1 pentru rusoaica.

Pentru Begu, aceasta este a treia oara cand ajunge in sferturi la Charleston, la precedentele doua editii ea fiind invinsa de Angelique Kerber.