Indian Wells: Monica Niculescu a fost eliminata si din proba de simplu! Si Marius Copil a fost eliminat, in primul tur. Irina Begu merge mai departe! Halep, in turul 3!

UPDATE / Simona Halep (locul 4 WTA) a obtinut calificarea in runda a treia a turneului de categorie Premier Mandatory de la Indian Wells, dupa ce a invins-o pe Donna Vekic, locul 86 WTA, scor 6-4, 6-1. Romanca a avut nevoie de o ora si 12 minute pentru a se impune in fata jucatoarei croate, obtinand astfel cea mai clara victorie din 2017.

In faza urmatoare, Simona Halep o va infrunta pe sportiva franceza Kristina Mladenovic (locul 26 WTA).

UPDATE / Marius Copil, jucator venit din calificari si locul 111 ATP, a fost eliminat, in primul tur, la prima sa participare pe tabloul principal al acestui turneu. Copil a fost invins de argentinianul Horacio Zeballos (73 ATP), scor  6-7 (5), 7-6 (2), 6-4.

UPDATE / Irina Begu, a 29-a favorita s-a impus fara mari probleme in fata americancei Louisa Chirico (locul 65 WTA) in doua seturi, scor 6-1, 7-5.

In turul urmator, Irina o va infrunta pe favorita numarul 3, cehoaica Karolina Pliskova.

UPDATE / Setul secund a fost la discretia Timeei Bacsinszky, scor 6-2, care merge mai departe in turul al treilea, dupa o ora si 48 de minute. Monica Niculescu a fost eliminata si din proba de dublu, in primul tur, unde a facut preche cu Christina McHale, astfel ca va parasi turneul californian dupa doar doua partide.

Pentru prezenta un turul doi al probei de simplu, Niculescu si-a asigurat un cec in valoare de 19.530 dolari si 35 puncte WTA

UPDATE / Primul set a fost adjudecat de jucatoarea elvetianca, scor 7-5, un set care a consemnat numai putin de 7 break-uri.

UPDATE, ora 23:30. A inceput partida dintre Monica Niculescu si Timea Bacsinszky

Simona Halep (25 de ani, 4 WTA) și-a aflat adversara din turul secund, favorita numarul patru urmand sa o infrunte pe croata Donna Vekici, care a dispus de americanca Alison Riske cu 6-3, 7-6 (2). Halep, castigatoarea editiei din 2015 la Indian Wells, s-a impus in singura confruntare cu Vekici (20 ani, 86 WTA), in 2013, in turul al doilea la US Open, cu 6-2, 6-1.

Vineri, in jurul orei 23:00
Monica Niculescu – Timea Bacsinszky (15, Elevetia)

Sambata, ora 03.00
Irina Begu (29) – Louise Chirico (SUA)
ora 21.00
Simona Halep (3) – Donna Vekici (Croatia)

Singurul reprezentant al tenisului masculin din Romania in proba de simplu, Marius Copil, va debuta in primul tur contra argentinianului Horacio Zeballos. Meciul va avea loc dupa partidele D.Brown – D.Evans, ora 01:00, si D.Young – S.Kozlov.