Mircea Lucescu a ratat calificarea in optimile Europa League: ” N-a fost simplu deloc sa revenim de la 0-2 si am facut-o cu inteligenta, dar ne-am relaxat pe final”

Zenit Sankt Petersbug a fost eliminata din Europa League, desi a invins cu scorul de 3-1, in meciul retur impotriva formatiei belgiene Anderlecht.

In tur, Anderlecht a invins cu scorul de 2-0 si a reusit sa se califice dupa ce a marcat in ultimul minut al partidei din Rusia.

„A fost ceva incredibil, inca un episod Mircea Lucescu. Mai aveam 3-4 minute de joc. Eu le spun jucatorilor intotdeauna sa nu mai lase pe final de meci adversarii sa arunce mingea in careu, pentru ca nu stii ce se poate intampla acolo. Trebuie sa faci presing. Ne-au prins intr-o situatie statica.

Era o calificare pe care o meritam. N-a fost simplu deloc sa revenim de la 0-2 si am facut-o cu inteligenta, dar ne-am relaxat pe final.

In astfel de situatii, mereu ma intreb: ‘Dumnezeule, daca se intampla din nou ca data trecuta?’. Pana la urma asta face parte din frumusetea fotbalului.

Anderlecht merita calificarea doar pentru meciul din Belgia. Aici n-au jucat nimic. si acolo am dominat noi, dar le-am dat ocazia sa contraatace.

Dupa meci am vorbit cu Stanciu si Chipciu si au spus si ei ca au avut un noroc incredibil”, a declarat Mircea Lucescu, potrivit Dolce Sport.