Romania, infrangere neasteptata in Germania, la debutul in Rugby Europe Championship 2017!

Nationala Germaniei a invins surprinzator reprezentativa Romaniei, cu scorul de 41-38 (20-24), in debutul editiei 2017 a Rugby Europe Championship (REC), intr-o partida disputata sambata pe Sparda/Bank-Hessen Stadion din Offenbach am Main.

Romania a culcat primele eseuri, desi se afla in inferioritate numerica. Lazar ( 20 ) si mai apoi Umaga ( 23 ) au dus scorul la 15 la 6. Diferenta ce mai mare a fost stabilita de Dumitru ( 29 ) – 18 puncte. A venit, apoi, un eseu de penalizare dupa care Otto ( 37 ) au inchis tabela la pauza, scor 20 – 24.

Repriza secunda a avut acelasi scenariu. Romania a marcat 3 eseuri insa a continuat maniera relaxata de joc iar adversarul a profitat. Germania a fortat iar in minutul 73 a trecut in avans, 41 la 38. Finalul i-a gasit pe romani in terenul de tinta adversa ( 80 ) insa dupa un mol executat bine, balonul a fost scapat in fata. Germania reuseste astfel supriza primei etape in vreme ce Romania, inregistreaza cea mai rusinoasa infrangere din istoria nationalei, si rateaza astfel startul sezonului.

”Stejarii” ocupa locul 16, iar germanii pozitia 24. Anul trecut elevii lui Lynn Howell s-au impus de o maniera categorica: 61-7. Urmatorul meci al tricolorilor va avea loc pe data de 18 februarie, la Iasi, contra Spaniei.