Monica Niculescu este in mare forma! S-a calificat in sferturile turneului de la Hobart

niculescu-monstrealMonica Niculescu a invins-o pe Kirsten Flipkens, cu scorul de 6-2, 6-3, in al doilea tur al turneului de la Hobart si s-a calificat in sferturile de finala.

„Dupa scor, poate parea un meci usor. Dar n-a fost”, a declarat romanca dupa partida incheiata intr-o ora si 10 minute.

Sportiva noastra este pe locul 40 in clasamentul mondial si a invins-o pe belgianca de pe locul 64 WTA, chiar de ziua ei de nastere. Mai departe, Niculescu se va intalni cu castigatoarea meciului dintre Risa Ozaki (100 WTA) si Lucie Safarova (62 WTA).

Monica Niculescu si-a asigurat astfel, un premiu in valoare de 5.900 de dolari si 60 de puncte WTA, doar din proba de simplu a turneului de la Hobart.