EXCLUSIV / Marius Beudeanu: „Arbitrul trebuia sa fie ferm, pentru ca doar el este abilitat sa ia decizia daca se disputa sau nu un meci de fotbal! I-a salvat pe cei de la ASA (…)”

avram-arbitru-teren-inghetatFostul arbitru asistent FIFA, specialistul Sport Total FM pe probleme de arbitraj, Marius Beudeanu a vorbit despre decizia luata de arbitrul Marius Avram, duminica, inaitea partidei ASA – Pandurii, de a se juca pe un teren in marea lui majoritate inghetat. Inaintea startului reprizei secunde, dupa cete trei minute regulamentare, Avram a fost nevoit sa fluiere finalul meciului, pentru ca jucatorii de la Pandurii au refuzat sa mai iasa pe gazon, la 2-0 pentru echipa gazda.

Eu am vazut ultimele 15 min din prima repriza si tot ce s-a intamplat dupa. Nu stiu cum a verificat Avram starea terenului, dar acesta era inghetat in marea lui majoritate. E clar ca prezenta un pericol privind integritatea corporala a jucatorilor, dar si a lui.

De ce a dat drumul la joc? Probabil ca a fost o presiune din partea LPF, prin observatorul de joc, din partea televiziunilor, din partea FRF, nu stiu ce s-a discutat in culise.

Trebuia sa evitam aceste situatii, mai ales ca functionam dupa niste regulamente. Trebuia sa se amane 24 de ore, asa scrie la regulament. Apoi, LPF, daca nu s-ar fi schimbat cu nimic vremea, avea obligatia de a reprograma meciul la o data libera in calendar. Altfel, Marius Avram nu trebuia sa dea drumul meci, si-a asumat asta si toata lumea il va acuza pe el. Cred ca va fi suspendat, la fel si echipa Pandurii, pentru ca s-a retras. Avram, prin decizia lui, i-a salvat pe cei de la ASA Tg.Mures! Trebuia sa fie ferm, pentru ca doar el este abilitat sa ia decizia daca se disputa sau nu un meci de fotbal”, a declarat Marius Avram, in cadrul emisunii „Blockstart”, la Sport Total FM.

Partida ASA Targu Mures-Pandurii Tirgu Jiu, din etapa a 21-a a Ligii 1, a fost abandonata, duminica, dupa 45 de minute, la scorul de 2-0 pentru gazde, intrucat jucatorii formatiei oaspete au refuzat sa mai iasa de la vestiare din cauza conditiei precare a gazonului.

Inainte de startul reprizei a doua, arbitrul de centru Marius Avram a ieşit pe teren şi i-a aratat observatorului de joc ca oaspetii au la dispozitie trei minute sa iasa pe gazon, in caz contrar meciul va fi abandonat. Potrivit regulamentului in vigoare, Pandurii Tirgu Jiu poate pierde partida cu 3-0 la masa verde.