EXCLUSIV / Ion Craciunescu: „Pe Avram l-as lua putin la intrebari, apoi l-as sanctiona, nu inainte de a-i cere sa-si depuna o cerere pentru a se retrage din arbitraj!”

marius-avram-teren-inghetatIon Craciunescu, fostul mare arbitru international, este de parere ca centralul Marius Avram poarta o mare parte din vina pentru ce s-a intamplat la meciul de la Tg. Mures, cand jucatorii echipei Pandurii au decis sa nu mai iasa de la cabine pentru disputarea reprizei seunde, din cauza terenului inghetat.

Arbitrul trebuie sa vada daca terenul este in conditii bune de joc, atat si nimic mai mult. La noi nu sunt reguli clare, sunt reguli pnetru tocmeala, sunt de ceva vreme si au ramas si azi.

M-am uitat la Iasi, apoi, si acolo se patina, dar mai putin. Cum sa accepti sa dai drumul la un meci pe un asemenea teren? Nu conteaza ce zice LPF, ce zice FRF etc, terenul era inghetat si nu trebuia sa dea drumul la meci. Sau le pui jucatorilor cate o casca pe cap si le dai niste ghete cu cuie, altfel nu ai cum sa-i pui sa joace te un teren inghetat!

Poate ca jucatorii au deciza, la inceput, ca pe parcurs terenul se va mai dezgheta, ca am mai auzit asta. Si arbitrul a cazut … Arbitrului l-as chema la comisie si l-as lua la intrebari daca stie care este regulamentul ce trebuia aplicat in aceste conditii, apoi l-as sanctiona nu inainte de a-i cere sa-si depuna o cerere pentru a se retrage din arbitraj!

Ar trebuie sa amanam toate meciurile, din cauza acestei vremi. In cazul asta, nu ai cum sa nu dai 3-0 la masa verde, ca s-au retras de pe teren, asta e clar. Arbitrul este inconstient, ca el este primul care raspunde daca a dat drumul al un astfel de meci, fara sa ne mai gandim la alte probleme grave ce ar fi putut sa aiba loc in acel meci. Suporta toate consecintele!”, a declarat fostul ecuson FIFA, Ion Craciunescu, in cadrul emisunii „Executii in direct”, la Sport Total FM.

Partida ASA Targu Mures-Pandurii Tirgu Jiu, din etapa a 21-a a Ligii 1, a fost abandonata, duminica, dupa 45 de minute, la scorul de 2-0 pentru gazde, intrucat jucatorii formatiei oaspete au refuzat sa mai iasa de la vestiare din cauza conditiei precare a gazonului.

Inainte de startul reprizei a doua, arbitrul de centru Marius Avram a ieşit pe teren şi i-a aratat observatorului de joc ca oaspetii au la dispozitie trei minute sa iasa pe gazon, in caz contrar meciul va fi abandonat. Potrivit regulamentului in vigoare, Pandurii Tirgu Jiu poate pierde partida cu 3-0 la masa verde.