Andone, dupa calificarea in sferturi: „Gazul, daca trecea, putea visa la finala”

andone-cu-steauaIoan Andone a vorbit dupa meciul de joi, din optimile Cupei Romaniei, cand a eliminat-o pe Gaz Metan Medias, cu scorul de 3-1, luandu-si revansa pentru umilinta din campionat. Acesta s-a declarat multumit de elevii sai si l-a atacat pe arbitrul Alexandru Tudor, chiar daca nu acesta a condus de la centru partida.

”E o diferenta de patru goluri. Noi am dat doar trei, as fi vrut mai mult. Astazi n-a fost Tudor si n-am inceput cu handicap. Eu cred ca am câstigat meritat un meci pe care l-am controlat cu una dintre cele mai in forma echipe. Este foarte greu sa le dai gol, este foarte greu sa-i blochezi, dar noi am reusit sa-i blocam, datorita sistemului. Trebuia sa venim cu o surpriza aici, unde am primit patru goluri.

Daca Rotariu era mai inspirat in prima repriza, cred ca altul era scorul astazi. Este sfarsit de an. Unii au jucat mult, ati vazut ca si pe Nistor l-am folosit intr-o pozitie neobisuita. Eu cred in jucatorii acestia, cred si in Hanca, si in Lazar. Gazul, daca trecea, putea visa la finala. Noi am facut un pas, dar mai avem mult de munca”, a declarat Andone, conform Digi Sport.

„A fost greu sa schimbi un 4-0 cu aceiasi jucatori. Este victoria lor, meseria mea e sa ii pun unde trebuie si sa le dau moral. Noi am fost mai periculosi din prima repriza, ce am pregatit cu ei, au respectat. Nu ma asteptam la Romera sa dea gol, dar ma bucur ca a reusit. Este o placere sa te califici, sunt bucuros, dar acum, ma gandesc deja la meciul din campionat, cu Poli Iasi”, a mai declarat tehnicianul, conform Dolce Sport.