Doua infrangeri in FIBA Europe Cup, victorie in Basketball Champions League!

csm-csu-oradea-baschet-masculinDintre cele trei echipe romanesti care continua in cupele europene, doar una a reusit sa se impuna, CSM CSU Oradea in Basketball Champions League. U Banca Transilvania Cluj-Napoca si BC Mures au pierdut primele meciuri din faza a doua a FIBA Europe Cup.

Oradenii au obtinut a doua victorie dupa noua partide din grupa B a Basketball Champions League, 69-64 (39-35) cu formatia israeliana Maccabi Rand Media Rishon. Rezultat care o mentine pe locul penultim, 7, cu 11 puncte, lidera fiind Le Mans Sarthe-Franta, cu 16 puncte. Viitoarea adversara va fi Avtodor Saratov, pozitia 6, 13 puncte, cu care va juca in deplasare pe 21 decembrie.
Teamul clujean a facut un meci bun in grupa O, in fieful echipei ungare Alba Fehervar, in fata careia a cedat la noua puncte, 83-92, dupa ce la pauza a condus cu 46-45 In schimb, BC Mures a fost invinsa la scor, 65-101 (32-36). in grupa K, tot in deplasare, dar de Elan Chalon-Franta. Infrangere conturata in ultimul sfert castigat de gazde cu 39-20.
Ambele vor sustine urmatoarele partide in fata propriilor suporteri saptamana viitoare, clujenii, marti, cu Pau Laco Orthez, Franta, iar muresenii, o zi mai tarziu, cu Gaziantep, Turcia.