CALIFICARE! Romania se califica mai departe la Campionatul European de handbal feminin!

romania-handbal-campionat-european-norvegia

UPDATE /  Formatia Cristinei Neagu a invins Croatia cu scorul de 31-26, vineri, in ultimul meci din grupele Campionatului European de handbal feminin si a obtinut calificarea.

Meciul dintre Norvegia si Rusia se va disputa tot vineri, de la 21:45.

Clasamentul actual:

1. Norvegia 4p
  2. Romania 4p
  3. Rusia 2p
  4. Croatia 0p

Situatia la pauza / Romania conduce la pauza in meciul impotriva Croatiei, cu scorul de 15-13. Se joaca dur, cu foarte multe eliminari, chiar si antrenorul Martin Ambros a vazut cartonasul galben. Cu acest rezultat, tricolorele se pot califica mai departe, egaland-o la puncte pe Norvegia.

Stirea initiala

Nationala Romaniei de handbal feminin va disputa in aceasta seara, de la ora 19:30, ultimul meci din grupele Campionatului European din Suedia, impotriva Croatiei.

Romania se afla pe locul al doilea in grupa D, cu 2 puncte obtinute in urma victoriei impotriva Rusiei. Norvegia, echipa care le-a invins pe tricolore in primul meci al acestei competitiei, este pe primul loc cu 4 puncte, dupa ce a obtinut o victorie si in fata Croatiei.

Formatia Cristinei Neagu are nevoie de cel putin un egal pentru a se califica mai departe.