Chipciu si Stanciu au marcat in Europa League si Anderlecht s-a calificat in primavara europeana

stanciu-chipciu-anderlechtAnderlecht a pierdut joi, ultimul meci din grupele Europa League, impotriva francezilor de la Saint-Etienne, cu scorul de 3-2, desi belgienii au condus cu 2-0.

Vicecampioana Belgiei s-a calificat in primavara europeana de pe locul al doilea al grupei C, cu 11 puncte, in timp ce Saint-Etienne a surclasat-o si merge mai departe de pe primul loc, cu 12 puncte.

Alex Chipciu a deschis scorul in minutul 21, iar Stanciu a punctat si el pentru Anderlecht, 10 minute mai tarziu. Belgienii au intrat in avantaj la vestiare, dar in repriza secunda, francezii au intors scorul prin reusitele jucatorilor  Soederlund si Monnet-Paquet, primul reusind dubla.