REZULTATE / Ultima etapa din faza grupelor Europa League. Care sunt cele 24 de echipe calificate in „16-imi”

minge-europa-league-2016-2017Etapa a 6-a, care s-a disputat joi seara, a fost ultima din faza grupelor Europa League.

Sassuolo – Genk s-a amandat din cauza cetii si s-a disputat vineri, la pranz. Genk a obtinut victoria si s-a calificat in primavara europeana de pe prima pozitie a grupei F.

REZULTATELE din ultima etapa a grupelor UEL

Grupa A

Ora 20.00

FINAL / Feyenoord – Fenerbahce 0-1 (Sow ’22)

FINAL / Zoria Lugansk – Manchester United 0-2 (Mkhitaryan ’48, Ibra ’88)

Clasament: 1. Fenerbahce (13 puncte), 2. Manchester United (12), 3. Feyenoord (7), 4. Zoria Lugansk (2)

Grupa B

Ora 20.00

FINAL / Young Boys – Astana 3-0 (Frei ’63, Hoarau ’67, Schick ’77 )

FINAL / APOEL Nicosia – Olympiacos Pireu 2-0 (Soteriu ’19, De Camargo ’84)

Clasament: 1. APOEL Nicosia (12pct), 2. Olympiacos (8p), 3. Young Boys (8p), 4. Astana (5)

Grupa C

Ora 20.00

FINAL / Mainz – Qabala 2-0 (Hack ’30, De Blasis ’40)

FINAL / Anderlecht – St. Etienne 2-3 (Chipciu ’21, Stanciu ’31 / Soderlung ’62, ’67, Monnet-Paquet ’73)

Clasament: 1. Saint Etienne (12pct), 2. Anderlecht (11p), 3. Mainz (9p), 4. Qabala (0)

Grupa D

Ora 20.00

FINAL / AZ Alkmaar – Zenit St. Petersburg 3-2 (Rienstra ‘7, Haps ’43, Tankovic ’68 / Giuliano ’57, Stijn Wuytens ’80)

FINAL / Maccabi Tel Aviv – Dundalk 2-1 (Ben Haim ’21, Micha ’38 / Dasa ’27)

Clasament: 1. Zenit (15pct), 2. Alkmaar (8p), 3. Maccabi Tel Aviv (7p), 4. Dundalk (4p)

Grupa E

Ora 20.00

FINAL / Astra Giurgiu – AS Roma 0-0

FINAL / Viktoria Plzen – Austria Viena 3-2 (Horava ’44, Duris ’72, Durin ’84 / Holzhause ’19, Rotpuller ’40)

Clasament: 1. AS Roma (12 pct), 2. Astra Giurgiu (8p), 3. Viktoria Plzen (6p), 4. Austria Viena (5p)

Grupa F

Ora 20.00

FINAL / Rapid Viena – Athletic Bilbao 1-1 (’72 Joelinton / Saborit ’84)

FINAL / Sassuolo – Genk 0-2 (Heynen ’58, Trossard ’81)

Clasament: 1. Genk (12p)2. Athletic Bilbao (10pct),  3. Rapid Viena (6p), 4. Sassuolo (5p)

Grupa G

Ora 22.05

FINAL / Standard Liege – Ajax Amsterdam 0-1 (El-Ghazi ’27)

FINAL / Panathinaikos Atena – Celta Vigo 0-2 (Guidetii ‘4, Orellana ’74)

Clasament: 1. Ajax (14pct), 2. Celta Vigo (9p), 3. Standard (7p), 4. Panathinaikos (1p)

Grupa H

Ora 18.00

FINAL / Konyaspor – Gent 0-1 (Coulibaly ’90+4)

FINAL / Braga – Sahtior Donetk 2-4 (Stojiljkovic ’43 / Ordets ’22, Taison ’39, ’66, Kryvtsov ’62)

Clasament: 1. Sahtior Donetk (18), 2. Gent (8p), 3. Braga (6p), 4. Konyaspor (1p)

Grupa I

Ora 22.05

FINAL / FC Salzburg – Schalke 2-0 (Schlager ’22, Radosevic ’90+2)

FINAL / OGC Nice – FK Krasnodar 2-1 (Bosetti ’64, Le Marchand ’77 / Smolov ’52)

Clasament: 1. Schalke (15pct), 2. FK Krasnodar (7p), 3. FC Salzburg (7p), 4. OGN Nice (6p)

Grupa J

Ora 18.00

FINAL / Qarabag – Fiorentina 1-2 (Reynaldo ’73 / Vecino ’60, Chiesa ’76)

FINAL / PAOK Salonic – Slovan Liberec 2-0 (Rodrigues ’30, Pelkas ’67)

Clasament: 1. Fiorentina (13 pct), PAOK Salonic (10p), 3. Qarabag (7p), 4. Slovan Liberec (4p)

Grupa K

Ora 22.05

FINAL / Inter Milano – Sparta Praga 1-1 (Eder ’23, ’90 / Marecek ’54)

FINAL / Southampton – Hapoel Beer Sheva 0-1 (Van Dijk ’90+1 / Buzaglo ’79)

Clasament: 1. Sparta Praga (12pct), 2. Hapoel Beer Sheva (8p), 3. Southampton (8p), 4. Inter Milano (6p)

Grupa L

Ora 18.00

FINAL / Osmanlispor – FC Zurich 2-0 (Delarge ’73, Kiliciaslan 89)

FINAL / Villarreal – Steaua 2-1 (Sansone ’16, Trigueros ’88 / Achim ’55)

Clasament: 1. Osmanlispor (10pct), 2. Villarreal (9p), 3. FC Zurich (6p), 4. Steaua (6p)

Etichetat cu: , , , ,
Postat în FOTBAL EXTERN, Liga Europa

Comenteeeezi?!!

LIGA 1 2017/18
Loc Echipa Pct. J +/-
1CFR Cluj251013
2Astra Giurgiu21109
3FCSB21109
4CS U Craiova19107
5FC Botosani19106
6ACS Poli Timisoara17101
7Dinamo Bucuresti16105
8CSM Poli Iasi1310-2
9FC Voluntari1110-3
10FC Viitorul1110-3
11OSK Sf Gheorghe1010-8
12Concordia Chiajna510-6
13Gaz Metan Medias410-17
14Juventus Bucuresti310-11