Arda Turan, „One Man Show” in ultimul meci din grupele Ligii Campionilor

arda-turan-barcelona-champions-leagueArda Turan a fost omul meciului in Barcelona – Borussia Monchengladbach, dupa ce a reusit sa marcheze de trei ori in doar 17 minute si a oferit si o pasa de gol la reusita lui Messi.

Scorul a fost de 4-0 pe Camp Nou si Barcelona s-a calificat in optimile Ligii Campionilor, de pe primul loc al grupei C, cu 15 puncte. De pe locul al doilea s-a calificat Manchester City, cu 9 puncte.

Arda Turan a reusit hat-trick-ul in a doua repriza a partidei si a devenit al treilea turc care a reusit aceasta performanta in Liga Campionilor, dupa Tuncai Sanli si Burak Yilmaz.

In ceea ce priveste istoria Barcelonei, turcul este al saselea jucator care marcheaza de trei ori intr-un meci in aceasta competitie, dupa Messi, Neymar, Eto’o, Ronaldinho si Rivaldo.  Lionel Messi a reusit sapte triple, iar ceilalti cate una.