Remiza intre Barcelona si Real Madrid, care patreaza trupa lui Zidane pe primul loc in La Liga!

barcelona-real-madridPrimul „El Clasico” al sezonului 2016-2017, pe Nou Camp, s-a terminat 1-1. Suarez a deschis scorul in minutul 53, iar Ramos a egalat in minutul 90. Astfel, Real Madrid a bifat al 32-lea meci oficial consecutiv, in toate comopetitile, fara sa cunoasca infrangerea. Ultima data cand trupa „blanco” a parasit terenul invinsa s-a petrecut in luna aprilie, in turul sferturilor de finala ale Ligii Campionilor, la Wolfsburg, cu 0-2.

A fost primul duel al sezonului 2016-2017, al 265-lea all-time (109 – 97), in urma caruia Real Madrid isi pastreaza avansul de 6 puncte fata de Barcelona in clasamentul din La Liga.

A fost cel mai tehnologizat derby din fotbal. La Liga a inovat in materie de transmisiuni TV si a folosit o tehnologie care a fost utilizata pana acum doar in NBA, Superbowl si MLB. Producatorul meciului s-a putut folosi de 38 de camere, care au putut pivota 360 de grade!

UPDATE / Sergio Ramos egaleaza cu capul dupa o lovitura libera executata din lateral de Modric!

UPDATE / Min 53. Suarez deschide scorul cu capul, de langa Varane, dupa o lovitura libera executata de Neymar!

FC Barcelona: Ter Stegen – Sergi Roberto, Pique, Mascherano, Alba – Rakitic, Busquets, Gomes – Messi, Suarez, Neymar

Real Madrid: Keylor – Carvajal, Varane, Ramos, Marcelo – Lucas Vázquez, Modric, Kovacic, Isco – Cristiano, Benzema