Laurentiu Reghecampf: „Am fost dezavantajati de arbitraj”

reghecampfLaurentiu Reghecampf, antrenorul Stelei, a vorbit dupa partida pierduta impotriva celor de la Dinamo si s-a declarat linistit in ceea ce priveste titlul. Acesta a acuzat si faptul ca echipa sa a fost dezavantajata de arbitraj.

A fost un meci pe care l-am pierdut copilareste. Incepem bine, marcam la prima faza, ne cream alte doua-trei ocazii, avem inca un penalty in minutul 16 care nu ni se da, dar pe finalul primei reprize primim doua goluri din faze fixe. Faze fixe care sunt cel mai usor de aparat si de jucat. Eu cred ca nu meritam sa pierdem acest meci. Probabil ca a contat si iesirea lui Muniru, accidentat, dar cu putina concentrare la cele doua faze fixe noi nu pierdeam acest meci. Noi nu am cedat initiativa pentru ca nu am avut cui sa cedam initiativa. Ei nici macar nu au jucat. Noi le-am facut cadou doua goluri.

In final a fost 3-1, dar eu cred ca golurile de la sfarsitul primei reprize din faze fixe au contat pentru moralul jucatorilor nostri, iar in a doua repriza nu am mai reusit sa punem presiune. E foarte greu insa pentru moralul jucatorilor cand primesti doua goluri pe finalul primei reprize din asemenea situatii. Cand sunt faze fixe toata echipa trebuie sa se apere, nu numai fundasii. E inadmisibil sa primesti doua goluri din faze fixe in cateva minute. Trebuie sa fim mai responsabili, mai ales la nivelul la care vrem sa jucam. Nu cred ca exista vreo echipa cu salariile noastre si cu platile la zi. Cu siguranta in iarna vom incerca sa schimbam foarte multe.

Au fost foarte multe momente in care am fost dezavantajati de arbitraj. Golubovic a primit o lovitura in maxilar si s-a dat fault impotriva lui, apoi a fost si acel penalty nearcordat. Cand au fost greseli pro Steaua s-a discutat doua saptamani la televizor, dar cand sunt impotriva noastra nu mai vorbeste nimeni. Puteam sa intram la pauza cu avantaj de doua goluri si apoi nu mai conta nimic.

Nu ma tem absolut deloc pentru titlu. Sunt sigur ca pana la final vom avea un parcurs foarte bun.”, a declarat Laurentiu Reghecampf, conform Agerpres.