Meciul pentru titlul mondial la sah, Carlsen – Karjakin, a ajuns in prelungiri! Miercuri se va decide campionul mondial

carlsen-si-karjakin-finalConfruntarea dintre norvegianul Magnus Carlsen, campionul mondial en titre, si rusul Serghei Karjakin, challengerul oficial, pentru titlul suprem, care se disputa in incinta Fulton Market Building din Manhattan (New York), s-a terminat la egalitate, scor 6-6 (1v/10 remize-1v/10 remize), iar miercuri se va decide invingatorul, dupa disputarea unor partide de departajare.

A 12-a runda, ultima, a fost cea mai scurta, aceasta terminandu-se dupa numai 30 de mutari. Marti este ultima zi de pauza, iar miercuri, in ziua cand sportivul norvegian va implini 26 de ani, vom afla numele campionului mondial.

Ziua va incepe cu patru jocuri rapide, fiecare jucator avand la dispozitie cate 25 de minute/partida. In cazul in care remiza va persista se vor disputa doua jocuri blitz (5 minute pentru fiecare jucator/partida). In cazul in care nu va exista nici de data asta un castigator se va mai juca o ultima partida de Blitz, in care albul va avea 5 minute de joc, fata de doar 4 ale negrului. Daca si la finalul acesteia jucatorii nu vor putea fi departajati, cel care a evoluat cu piesele negre va fi declarat invingator.

Timpul de joc pentru fiecare dintre cele 12 runde disputate pana acum a fost de 100 minute pentru primele 40 mutari, 50 minute pentru urmatoarele 20 si inca 15 minute plus 30 secunde/mutare pentru restul partidei.