Gazdele, invingatoare in sase din cele opt meciuri ale rundei cu numarul 9 a Euroligii!

baschet-EuroligaPrimele trei clasate in Euroliga masculina de baschet au obtinut victorii si in a noua etapa, TSKA Moscova si Real Madrid, in propriile arene, iar Fenerbahce Istanbul, in deplasare. FC Barcelona continua seria esecurilor, iar Panathinaikos Atena s-a impus, in urma unui meci spectaculos, in disputa cu revelatia Darussafaka Dogus Istanbul.

Dupa o repriza echilibrata incheiata cu scorul de 49-46, TSKA Moscova a apasat pe acceleratie in ultimele 20 de minute, impunandu-se cu 112-84 in fata celor de la Baskonia Vitoria Gasteiz, o alta formatie cu rezultate surprinzatoare in aceasta editie. Situatie similara in partida sustinuta de Real Madrid cu Unics Kazan, castigata cu 89-75 (40-37), care ramane la un punct in urma detinatoarei trofeului. Fenerbahce Istanbul a ajuns la sase victorii, dupa 79-70 (44-36) la Emporio Armani Milano. Patru echipe au cate cinci victorii, Panathinaikos Atena, 86-80 (46-34) cu Darussafaka Dogus Istanbul si Olympiacos Pireu, 73-80 (37-44), invinsa acasa de Maccabi Tel Aviv.

In revenire de forma, Galatasaray Istanbul a trecut de FC Barcelona cu 78-64 (39-35), iar Anadolu Efes Istanbul de Steaua Rosie Belgrad, 100-79 (47-40). Duelul codaselor a fost transat de Zalgiris Kaunas, 86-72 (47-39) cu Brose Baskets Bamberg.

Etapa viitoare va avea loc in primele doua zile ale ultimei luni a anului. Real Madrid va juca la Istanbul cu Fenerbahce, Olympiacos Pireu in aceeasi localitate, cu Darussafaka, iar Panathinaikos Atena la FC Barcelona.