„Stejarii” au doborat „artarii”, in cel de-al doilea meci test al toamnei

romania-canada-test

Reprezentatntiva de rugby a Romaniei a invins Canada cu 21-16 (18-6), intr-un meci test, care a avut loc, sambata, pe stadionul „Arcul de Triumf” din Bucureşti.

„Stejarii” au facut o primă repriza excelenta, in care s-au desprins decisiv pe tabela: 18-6. In partea secunda, nationala frunzei de artar a facut totul pentru a intoarce soarta jocului, insa „tricolorii” au rezistat eroic, o repriza in care am reausit doar o lovitura de penalitate. A fost a cincea victorie consecutiva a Romaniei in intalnirile directe cu Canada.

Aceasta va fi prima intalnire a celor doua echipe de la meciul istoric de la Cupa Mondiala din 2015, cand ”stejarii” au intrat in istoria competitiei reusind cea mai mare revenire, de la 0-15, pentru a se impune cu 17-15.

Stelian Burcea va fi pentru a 14-a oara capitanul Romaniei, pana in prezent din acesta ipostaza conducandu-i din teren pe ”stejari” la obtinerea a noua succese.

Echipele:

Romania: 1. Mihaita Lazar (Castres), 2. Eugen Capatana (Timisoara Saracens), 3. Alexandru tarus (Beziers), 4. Johan Van Heerden (stiinta Baia Mare), 5. Marius Antonescu (Tarbes), 6. Viorel Lucaci (CSA Steaua), 7. Stelian Burcea (C) (Timisoara Saracens), 8. Andrei Gorcioaia (Valence d’Agen), 9. Florin Surugiu (Steaua), 10. Florin Vlaicu (Steaua), 11. Ionut Dumitru (Steaua), 12. Vladut Popa (Timisoara Saracens), 13. Jack Umaga (Timisoara Saracens), 14. Tangimana Fonovai (Timisoara Saracens), 15. Catalin Fercu (Timisoara Saracens)

REZERVE: 16. Andrei Radoi (Timisoara Saracens), 17. Ionel Badiu (Carcassonne), 18. Alexandru Gordas (CSA Steaua), 19. Valentin Poparlan (Timisoara Saracens), 20. Cristian Chirica (stiinta Baia Mare), 21. Valentin Calafeteanu (Timisoara Saracens), 22. Nicolas Onutu (La Voulte-Valence), 23. Stephen Shennan (Timisoara Saracens)

Canada: 1. Djustice Sears-Duru (Glasgow Warriors), 2. Raymond Barkwill (Castaway Wanderers), 3. Jake Ilnicki (Manawatu Turbos), 4. Brett Beukeboom (Cornish Pirates), 5. Evan Olmstead (Newcastle Falcons), 6. Kyle Baillie (Westshore RFC), 7. Matthew Heaton (Darlington Mowden Park), 8. Admir Cejanovic (Burnaby Lake RFC), 9. Gordon McRorie (UBC Old Boys Eavens), 10. Connor Braid (James Bay AA), 11. Taylor Paris (Agen), 12. Benjamin Lesage (UBC Thunderbirds), 13. Conor Trainor (RC Vannes), 14.DTH Van der Merwe (Scarlets)(C), 15. Matthew Evans (Cornish Pirates)

Rezerve: 16. Eric Howard (Brantford Harlequins), 17. Robert Brouwer (Lindsay RFC), 18. Ryan Kotlewski (Westshore RFC), 19. Connor Keys (UVIC Vikes), 20. Clayton Panga (Westshore RFC), 21. Philip Mack (James Bay AA), 22. Pat Parfrey (James Bay AA), 23. Ciaran Hearn (London Irish).

Partida va fi condusa de o brigada de arbitri care-l va avea la centru pe japonezul Shuhei Kubo. Asistenti sunt Luke Perce (Anglia) si Gary Conway. Luke Perce a condus partidele: Stade Francais-Lupii Bucuresti (2011), Romania-Rusia (CEN, 2013), Georgia-Romania (CEN, 2014), Portugalia-Romania (CEN, 2015), Romania-Spania (Nations Cup, 2015) si Romania-Argentina XV (Nations Cup, 2015). Gary Conway a oficiat la centru in partida Romania-Georgia din CEN in 2015, iar saptamana trecuta a fost unul dintre asistenti la intalnirea Romania-Statele Unite.

Etichetat cu: , , , , , ,
Postat în ALTE SPORTURI, Rugby

Comenteeeezi?!!

Liga 1, play-off 2017
Loc Echipa Pct. J +/-
1FCSB44108
2FC Viitorul44104
3Dinamo Bucuresti40107
4CFR Cluj3310-6
5CS U Craiova3110-6
6Astra Giurgiu2710-7
Liga 1, play-out 2017
Loc Echipa Pct. J +/-
1CSM Poli Iasi431410
2Gaz Metan Medias39146
3FC Voluntari37142
4FC Botosani33142
5Concordia Chiajna2914-4
6ACS Poli Timisoara27142
7Pandurii Tg Jiu II2714-5
8ASA Tg. Mures1414-13