Remiza si in partida a sasea a meciului pentru titlul mondial la sah!

karjkin-si-carlsenA sasea partida dintre norvegianul Magnus Carlsen, campionul mondial en titre de sah, si rusul Serghei Kariakin, challengerul oficial, pentru titlul suprem, care are loc la New York, s-a terminat remiza dupa numai 32 de mutari.

in partidele cinci si sase, Serghei Kariakin si-a depasit condiția de foarte eficace aparator si isi pune adversarul sub presiune atat de tare, incat norvegianul uita sa noteze o mutare pe foaia de joc. Dar de fiecare data arbitrul consemneaza remiza.

Dupa primele sase partide, scorul este egal 3-3. in partida cu numarul sapte, programata duminica, se schimba ordinea de alternare a culorilor, iar rusul va beneficia din nou de avantajul din debut al pieselor albe.

Sambata, 19 noiembrie, este a treia zi de pauza.

Meciul se desfasoara parcursul a 12 partide, fiind declarat castigator primul care atinge cota de 6,5 puncte. In caz de egalitate, vor avea loc partide de departajare. Timpul de joc este 100 minute pentru primele 40 mutari, 50 minute pentru urmatoarele 20 si inca 15 minute plus 30 secunde/mutare pentru restul partidei.

600.000 de euro vor intra in buzunarul castigatorului, perdantul urmand a incasa „doar” 400.000 de euro.