O noua remiza, a patra din tot atatea posibile, in meciul pentru titlul mondial la sah

carlsen-karjakin-day4A patra partida dintre norvegianul Magnus Carlsen, campionul mondial en titre de sah, si rusul Serghei Karjakin, challengerul oficial, pentru titlul suprem, care are loc la New York, s-a terminat cu remiza, dupa un joc maraton, care s-a incheiat la mutarea 94 a albului.

A fost a doua partida consecutiva in care Carlsen si-a creat un avantaj, dar nu a reusit, in final, sa il concretizeze, asta si pentru ca sportivul rus a facut din nou dovada ca este un foarte bun aparator.

Miercuri, 16 noiembrie, este programata a doua zi de pauza, urmand ca joi, de la ora 21:00, sa se desfasoare runda a 5-a.

Meciul se desfasoara parcursul a 12 partide, fiind declarat castigator primul care atinge cota de 6,5 puncte. In caz de egalitate, vor avea loc partide de departajare. Timpul de joc este 100 minute pentru primele 40 mutari, 50 minute pentru urmatoarele 20 si inca 15 minute plus 30 secunde/mutare pentru restul partidei.

600.000 de euro vor intra in buzunarul castigatorului, perdantul urmand a incasa „doar” 400.000 de euro.