FINAL / Rusia – Romania 1-0. Daum pierde dramatic primul amical, dupa un gol marcat in prelungiri

rusia-romaniaRomania a disputat marti seara, in Cecenia, la Groznii, ultima partida din 2016, una cu caracter amical, contra Rusiei. Gazdele s-au impus cu 1-0, golul fiind marcat de Ozdoev in minutul 4 al prelungirilor din ofsaid.

Romania a evoluat un pic mai bine in comparatie cu meciul pierdut cu Polonia, pe Arena Nationala, dar am avut o singura ocazie in tot meciul, prin Rotariu, in prima repriza. In minutul 71, Andone a fost tras de tricou in careul advers, in coltul careului mic, dar pe reluari s-a vazut ca faza s-a petrecut in afara terenului. Golul rusilor a venit la ultima faza de joc, marcator Ozdoev, dupa un imens ofsaid nesemnalizat.

Pana la meciul din aceasta seara, Romania a jucat 12 meciuri in 2016, iar bilanţul este unul negativ: trei victorii, cinci remize si patru esecuri.

De partea cealalta, rușii, gazdele Cupei Mondiale din 2016, au o singura victorie, contra Ghanei, in ultimele 10 meciuri jucate, fie ca a fost vorba de preliminarii sau amicale.

Partida cu selecționata lui Stanislav Cherchesov se va disputa pe Akhmat-Arena, stadion pe care joaca echipa lui Gicu Grozav, Terek, situat la 10 minute de hotelul unde sunt cazati ”tricolorii”. Arena are o capacitate de aproape 31.000 de locuri si a fost inaugurata in 2011.

De trei ori s-au mai intalnit pana acum cele doua reprezentative, de fiecare data in meciuri amicale, fiecare dintre ele cu cate un succes. Ultimul meci a avut loc in 2008, cand Romania s-a impus lejer, scor 3-0.

ECHIPELE DE START:

RUSIA: Akinfeev – Semenov, Kutepov, Kudryashov – Samedov, Zobnin, Glushakov, Mogilevec, Zhirkov – Miranchuk, Kokorin.
Selectioner: Stanislav Cherchesov

ROMANIA: Pantilimon – Enache, Săpunaru, Grigore, Latovlevici – Marin, Prepeliță – Rotariu, Stancu, Grozav – Andone.
Selectioner: Christoph Daum

Etichetat cu: , , , , , , , ,